Konstrukcje dachowe o rozpiętości do 30m

Wiązary kratowe

Naszym sztandarowym produktem są wiązary kratowe, łączone na płytki kolczaste w technologii MITek. Niewątpliwą zaletą tej technologii jest możliwość stosowania jej w budownictwie przemysłowym, rolniczym i mieszkaniowym. Nieograniczone możliwości w kształcie wiązara (dachy dwuspadowe, kopertowe, łukowe, naczółkowe, itd.), oraz maksymalna rozpiętość wynosząca 30m, powoduje, że drewno lite znakomicie zastępuje znacznie droższe materiały jak stal, żelbet, czy drewno klejone (zmniejszenie kosztów do 50%).

Płytki kolczaste

Są to blachy o grubości 1-2 mm, z wytłoczonymi w niej kolcami w wysokości 8-20 mm. Po wprasowaniu pod naciskiem pras (o sile nacisku min. 18 ton) w stykające się elementy tarcicy, tworzą mocne i trwałe połączenie. Nie potrzeba dodatkowego mocowania klejem, gwoździami, śrubami itp.

Szerokie zastosowanie na takich obiektach jak:

  • Budynki mieszkalne
  • Wielkopowierzchniowe obiekty handlowe
  • Budynki rolnicze (kurniki, obory, chlewnie, stodoły)
  • Ujeżdżalnie, stajnie
  • Budynki produkcyjne i magazynowe
  • Domy weselne, restauracje
  • Obiekty sportowe

Zalety systemu:

Prosty system eliminuje konieczność zlecania wykonywania dachów specjalistycznym firmom (można nabyć wiązary do samodzielnego montażu lub zrobi to ich producent).
Duże oszczędności przynosi stosowanie dolnego pasa jako konstrukcji stropu (zarówno w konstrukcjach poddaszy użytkowych jak i nieużytkowych) przez co można wyeliminować kosztowny strop betonowy.
Eliminacja stropu (typu Filigran czy Teriva) na etapie projektu "odciąża" konstrukcję i pozwala zaoszczędzić dodatkowo poprzez zastosowanie lżejszych ścian i fundamentów.
Współpraca z projektantem w pierwszym etapie może obniżyć koszty projektu gdyż konstruktor określa na rysunkach tylko geometrię obrysu wiązara i warunki obciążeniowe. Obliczenia statyczne, dokumentację techniczną i produkcyjną wykonuje się dopiero po podpisaniu umowy.
Inwestor zna ostateczny koszt więźby już w fazie projektowania. W porównaniu z tradycyjnym budowaniem, z góry znamy koszt tarcicy, jej transport, odpady, okucia ciesielskie, materiały impregnujące itp.
Program komputerowy optymalizuje zużycie tarcicy, prze co osiągamy znaczne oszczędności w stosunku do klasycznych konstrukcji (20-40% mniej), co pozwala zakładowi prefabrykacji zaoferować niższą cenę.
Możliwość dostarczenia konstrukcji dokładnie przed montażem, przy mniejszym ryzyku jej rozkradzenia niż w przypadku tarcicy luzem.
Możliwość tworzenia znacznych rozpiętości dźwigarów (do 30m przy elementach prostych i do 40m w elementach łukowych), przez co lite drewno zastępuje znacznie droższe materiały jak stal, żelazobeton czy drewno klejone.
Zmniejszenie zakresu robót montażowych na obiekcie, co znacznie przyspiesza czas budowy.
Istnieje możliwość budowy dachu w zimie, a poprzez to wydłużenia sezonu budowlanego.